niedziela, 8 marca 2015

Anais Nin - Dzienniki 1944-1947

Każda odsłona diariuszy Anais Nin przedstawia ją w inny sposób. Zapiski z lat 1944-1947 kreślą postać wrażliwą na innych, ale przede wszystkim skupioną na własnym rozwoju. Ta niezwykła perspektywa pozwala jej samej dostrzec zmiany, jakie dokonały się czy to za sprawą emigracji, czy też formowania się jej stylu literackiego.

Pisarka jest oszczędna w opisach nasyconych emocjami – poświęca dwa zdania wyzwoleniu Francji spod okupacji niemieckiej, lecz na wielu stronach potrafi rozwodzić się nad niesnaskami ze swoim współpracownikiem. Z jednej strony sygnalizuje optykę – ważne dla niej jest to, co codzienne; z drugiej – wielokrotnie odżegnuje się od sentymentów i poczucia straty. Zapiski te zdają się pokazywać Nin jako osobę, która spotyka w końcu „łaskę” – zaczyna, mimo wielu problemów, czerpać satysfakcję ze swojej pracy – czy to jako autorki, czy to jako psychoanalityczki. Pozostaje ona niezwykle krytyczna wobec oby swoich pasji, dzięki czemu udaje się jej wykrystalizować nie tylko styl, ale i samą siebie.

Nowy tom Dzienników Anais Nin jest znakomitą lekturą i świetnym dokumentem opisującym nie tylko brutalną codzienność życia pisarz, ale i emigranta w USA. Łączy przy tym dosadność opisu przeżycia, niemal fizycznego, z subtelną afirmacją człowieczeństwa i twórczości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz