środa, 7 stycznia 2015

Zygmunt Bauman, Michael-Hviid Jacobsen, Keith Tester – Rozmowy o socjologiiZygmunt Bauman zdaje się być ostatnio badaczem dialogu. Kolejne książki sygnowane jego nazwiskiem są rozmowami – czy to z innymi (Płynna inwigilacja, Bauman/Bałka), czy to z samym sobą (Dzienniki). Niedawno wydana książeczka Rozmowy o socjologii zdaje się potwierdzać tę regułę. 

Ta niewielka publikacja (formatu kieszonkowego i o objętości nieprzekraczającej 170 stron) zawiera kilka rozmów z Michael-Hviid Jacobsenem i Keith’em Testerem oraz opublikowane przed laty artykuły Baumana. Wybór takiej formy jest uzasadniony przez rozmówców, a zarazem redaktorów tomu – przedruk artykułów sprzed lat ma ułatwić zainteresowanym dostęp do nich. Jest to niezwykle szczytna idea, jednak w „naturalnym”, anglojęzycznym środowisku niniejszej publikacji; artykuły te z łatwością można znaleźć w polskich bibliotekach uniwersyteckich. 

Głównym założeniem rozmów zawartych w książce jest przybliżenie czytelnikowi niezaznajomionemu z naukowym obliczem socjologii jej praktycznego wymiaru. Rozmówcom udaje się to, jednak można mieć wrażenie, że skupiają się oni wyłącznie na kwestiach fundamentalnych dla mówienia o naukach społecznych jako realizujących pewien zbiorowy zamysł. Udaje się im zarazem w prosty i przekonujący sposób uzasadnić potrzebę prowadzenia różnorakich badań społecznych. Służyć one mają wszak… wszystkim. 

Sam wybór artykułów zdaje się być nieprzypadkowy. Są to najbardziej znane i, jak powszechnie się uważa, najważniejsze wczesne teksty Zygmunta Baumana. Stanowią one ciekawe wprowadzenie do jego dorobku, dzięki czemu książeczka ta jest świetnym wstępem dla osób, które nie do końca wiedzą, o co z tą socjologią chodzi. 

Rozmowy o socjologii są ciekawą publikacją, która może przypaść do gustu osobom chcącym zrozumieć kontekst wypowiedzi socjologów, ale i mechanizmy działania ich badań. Wychodzi ona naprzeciw zainteresowanym naukami społecznymi i uzupełnia, dzięki przejrzystej formie rozmowy,  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz