niedziela, 25 stycznia 2015

Etgar Keret – Siedem dobrych latEsej jest formą niezwykle pojemną – daje autorowi możliwość prezentacji własnych przemyśleń dotyczących świata będąc przy tym formą niezwykle literacką. Takie literackie eseje proponuje czytelnikowi Etgar Keret w zbiorze Siedem dobrych lat.

Zapiski rozpoczynają się od narodzin syna autora i poświęcone są przeżywaniu ojcostwa. Pisarz ciekawie przeplata rozwój swoich relacji z dzieckiem z rutyną życia podróżującego pisarza. Pokazuje wyzwania, jakim musi sprostać człowiek o uregulowanym trybie życia w sytuacji pojawienia się potomka. Te niezwykle ciekawe spostrzeżenia dopuszczają czytelnika bardzo blisko autora – wydaje się, że dlatego też wybrał on formę eseju, który jest w założeniu autobiograficzny. Dużo tu tęsknoty, ale też ironii; Keret pisze, że jako ojciec ponad 200 opowiadań i jednego ośmioletniego dziecka muszę przyznać, że bycie ojcem dziecka jest o wiele bardziej skomplikowane. Trudno o bardziej przewrotny komentarz w świecie afirmacji rodzicielstwem. 

Siedem dobrych lat to jednak wciąż zbiór eseistyczny, który przypomina chociażby Zapiski na pudełku zapałek Umberto Eco. Łączy je nie tylko lekka forma, lecz przede wszystkim – traktowanie „poważnego” świata z przymrużeniem oka. Autor demitologizuje środowisko literackie i pokazuje siebie, mimo pewnego odrealnienia, jakiego doświadczają znani pisarze, jako osobę żywą i wciąż czerpiącą radość z wykonywanej pracy. Warto pamiętać, że książka ta jest napisana niesamowitym, pełnym językiem (bardzo trudno mi znaleźć inne określenie), który znajduję wyłącznie u pisarzy izraelskich. Jest on, moim zdaniem, dziwną mieszanką zdroworozsądkowej afirmacji rzeczywistością zmieszanej z dużą otwartością na swobodę lekturową czytelnika. 

Eseistyczny tom Etgara Kereta jest niezwykły – jestem o tym głęboko przekonany. Sposób opisu i niesamowita lekkość przyciągają uwagę od pierwszych jego stron. Książka nie męczy, jest ciekawa, a zarazem ważna dla czytelników mających (lub też nie) doświadczenia związane z rodzicielstwem. Warto po nią sięgnąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz